Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok. – Budapest : Dante, 1947. – 175 p.
Új kiadása Nyerges András utószavával: Budapest : Noran, 2011. – 267 p.
6.: kenyér – „Már alig négyujjnyi, pedig a szomszédod késével reggel és este olyan vékonyat vágsz belőle, hogy a közepe egészen üres és ha lenyeled, nem is tudod, hogy valamit küldtél a hasadnak.”
23.: „Tommy – az amerikai katonák gúny- és beceneve.”
187.: Auschwitz
190.: „Mert olyan fürdőbe vitték, ahol a csapokból nem víz folyik, hanem gáz jön.”
191.: „Aki a hamvasztóba be nem fér, azt nyílt tűzön intézik el. Egy sovány férfi alá egy kövér nő, égjen a kövér zsírján a sovány!”
195.: „Tudtam, hogy a fekete autó alja széjjelnyílik. Ügyes dolog, a gázkamra fölé szalad, széjjelnyílik, és mi belezuhanunk az ablaktalan betonhelyiségbe. Aztán sisteregve megindulnak a csapok.”
800 fogoly nőt hajtanak a német birodalom belseje felé a holland határtól. Kíméletlen menet. Lulu és Etel húzzák egy ló helyett befogva a kocsit. Amerikai katonák felszabadítják a foglyokat. Lulu tolmács lesz, Etel pedig egy haldokló francia katona mellett marad egy kórházban. Lulu vitája az amerikai kapitánnyal, beépülése a német fogoly nők közé. Gerda tervének kifürkészése. Egy szülő német nő (Auschwitzban volt felügyelő) cserben hagyása: Lulu bosszúja (nem hív orvost hozzá). Lulu története. Sever kapitány a háború utáni Németországról. Lulu halála a német foglyok között.
A bűnök elkövetőivel szembeni helyes magatartás kérdését veti fel a regény. „A regényt egy visszatért lágerlakó írta, aki 1945 nyarán kopaszra nyírt fejjel, csontig soványodva jött meg Auschwitzból, ahová 1944 májusában hurcolták el.”
Recenziók:
Népszava
Nagyvilág
Szabad Nép